آنچه این روزها درباره مشکلات استخوانی کودکان و نوجوانان می‌شنویم، با گذشته فرق می‌کند، اگر در گذشته تنها مشکل کودکان پای پرانتزی بود حالا به دلیل کم‌تحرکی، استفاده از کوله‌پشتی نامناسب و نشستن غیرمتعارف پشت میز و نیمکت‌ها مشکلات دیگری نیز به گروه اختلال‌های ساختار استخوانی کودکان اضافه شده که در صورت تشخیص دیرهنگام می‌تواند آسیب جسمی و هزینه مالی زیادی را برای بهبود تحمیل کند. دکتر ملک‌پور، و دکتر داریوش الیاس‌پور،درباره شایع‌ترین مشکلات استخوانی کودکان و نوجوان در حال حاضر و نحوه تشخیص و درمان آنها توضیح می‌دهند.

زانوی پرانتزی
بدشکلی‌های زاویه‌دار اندام‌های تحتانی در کودکان به طور شایع علت مراجعه والدین کودکان به کلینیک‌های ارتوپدی است.

پاهای پرانتزی در کودکان و نوزادان از علل و نشانه ها تا درمان

درجات خفیف پرانتزی شدن در اطفال شایع است. که اگر تغییر شکل ایجاد شده تا پایان دوران کودکی اصلاح نشده باشد نیاز به درمان دارد. همه چیز به خوبی پیش می رود تا اینکه متوجه یک منحنی در پاهای کودکانتان می شوید، که ممکن است به صورت یک ناهنجاری به نظر برسد.

پای پرانتزی کودک

این شرایط پرانتزی بودن پا نامیده می شود و در میان نوزادان بسیار معمول است.تا ابد دوام نخواهند آورد و در نهایت، کوچولوی شما پاهای صاف تری خواهد داشت.اما اگر بیش از این دوام بیاورد و این منحنی عمیق تر و بدتر شود چه؟

علت
به طور کلی پرانتزی شدن خفیف و متوسط اندام‌های تحتانی در داخل رحم است و زاویه‌دار شدن و حالت پرانتزی به علت ترکیب چرخش خارجی مفصل ران و چرخش داخلی استخوان ساق است. گاهی اوقات هم اختلالات ساختاری و کمبود ویتامین D یا کلسیم می‌تواند علت بروز این اختلال باشد و به همین دلیل باید بررسی‌های لازم توسط پزشک صورت گیرد.

تشخیص
مهم‌ترین مسئله در بدشکلی‌های زاویه‌دار تشخیص حالت‌های فیزیولوژیک و پاتولوژیک است. روش‌های ارزیابی و تاریخچه طبیعی برای انجام درمان مناسب را لازم می‌داند.

درمان
اصولا پاهای پرانتزی تا یک‌سالگی ادامه داشته و فقط خیلی کم با رشد کودک اصلاح می‌شود. بعد از اینکه کودک شروع به راه رفتن می‌کند پاهای پرانتزی خود به خود اصلاح می‌شود. «اصلاح پاهای پرانتزی گاهی اوقات به طور طبیعی تا 24 ماهگی یا بیشتر ممکن است طول بکشد. در برخی موارد پاهای پرانتزی تا سه سالگی ادامه داشته ولی در پنج سالگی بدون هیچ‌گونه درمان خودبه‌خود با رشد کودک اصلاح می‌شود. محققان تخمین می‌زنند تقریبا 95 درصد کودکان با پاهای پرانتزی تا سن بلوغ به حد نرمال می‌رسند و اصولا تا 10الی 13 سالگی هیچ‌گونه درمان جراحی توصیه نمی‌شود.

زانوی ضربدری
در این حالت وقتی زانوها به هم چسبیده‌اند، قوزک پاها بیش از دو سانتی‌متر از هم فاصله دارند. ممکن است تا چهار سالگی زانوها به طور طبیعی حالت ضربدری داشته باشند اما تا شش سالگی برطرف می‌شود.

علت
زانوی ضربدری به علت انحراف در مسیر حرکت کشکک، می‌تواند باعث درد زانو شود.این وضعیت‌ در صورتی که خیلی شدید نبوده یا بیمارگونه تشخیص داده نشود، مشکلی به حساب نمی‌آید.

تفاوت بین پای پرانتزی و کجی زانو چیست؟

کجی زانو برعکس پای پرانتزی است، که در آن زانوها به داخل و به سمت هم خمیده شده است.

چگونه یک کودک پاهایش پرانتزی می شود؟

همه کودکان به خاطر موقعیت جنینی خود در رحم مادرشان با پاهای پرانتزی متولد می شوند.

آیا پاهای پرانتزی کودکان، خود به خود خوب می شود؟

بله. پرانتزی بودن پاها به آرامی بعد از دو سال ناپدید می شوند و پاها تا زمانی که نوزاد شما سه ساله شود، کاملاً صاف می شود.

آیا پرانتزی بودن پاها می تواند برای کودک باعث ایجاد مشکل شود؟

بله. گاهی اوقات، پرانتزی بودن پاها می تواند ناشی از یک نقص اسکلتی یا ناهنجاری یا به خاطر یک مشکل در سلامتی باشد. پرانتزی بودن پاهای کودک می تواند در سنین بالاتر از سه سال ایجاد شود